unofficial page with news on Facebook unofficial page with news on Facebook

Texty - Valsgarde 5 (video)

"Hrunting měl jméno meč s jílcem jiskrným
a patřil k předním pokladům z dávna.
Na břitu kaleném krví rašily
jedovaté snítky. V seči nezklamal
žádného z mužů, kteří jím máchali,
odhodláni vyrazit ohrožení vstříc
na sněmy nepřátel. …"

anglosaský epos Béowulf, verš 1457-1463

V roce 1930 byla archeology odkryta mohyla s pořadovým číslem 5 na pohřebišti Valsgärde nedaleko Uppsaly ve Švédsku. Neznámý muž zde byl pohřben koncem 7. stol. AD v asi 10 m dlouhé lodi spolu s pohřební výbavou, která kromě jiného obsahovala i jeden z nejhonosnějších archeologicky nalezených mečů Evropy. Šlo pravděpodobně o luxusní statusový symbol neznámého vládce a měl v tehdejší společnosti mocensko-kultickou funkci. Patrick vyrobil repliku tohoto úžasného předmětu v roce 2019 - Meč (174).

Rukojeť je celoplošně zdobena hlubokým rytím a osazena granátovými vložkami. Celkem je na meči použito 74 granátů s výbrusem cabochon a 109 destiček zasazených do hlavice technikou cloisonné.

Předlohou pro nedochovanou čepel mu byl zhruba soudobý meč nalezený ve slavné britské mohyle v Sutton Hoo. Ve žlábku čepele se střídá rovný a zkroucený damaskový vzor tvořený čtyřmi pruty obklopenými z obou stran ostřím ze zakalené svářkové oceli.

Výroba repliky meče z Valsgärde 5 vzala přes 1200 pracovních hodin, přičemž jen výbrusům granátů a jejich usazení Patrick věnoval asi dva měsíce práce. Je to zatím jeho největší řemeslné dílo.

TEMPL
repliky historických zbraní